To kontynuacja szkolenia ETAPU I. Jeśli decydujecie się na dalsze szkolenie to znaczy że Wasza przygoda z paralotniarstwem jest poważna. Gratulujemy.
Szkolenie rozpoczynamy weryfikacją dokumentów, indywidualną rozmową. Interesuje nas ile trwała przerwa od Waszych ostatnich lotów. Dla nas to ważne informacje. ETAP II to indywidualne podejście do ucznia-pilota. Po dobraniu sprzętu następuje weryfikacja umiejętności praktycznych na stoku do szkolenia do ETAPU I. To konieczne ponieważ każdy z Was ma inną motorykę, a umiejętności praktyczne w locie wyniesione z różnych ośrodków nie zawsze są takie same u wszystkich mimo bardzo podobnych programów szkolenia w Certyfikowanych Szkołach Paralotniowych. Jeśli uznamy że w stopniu wystarczającym macie opanowaną sztukę kontroli paralotni na ziemi i możecie bezpiecznie startować, przystępujemy do lotów wysokich. W ramach szkolenia do ETAPU II należy wykonać 10 lotów wysokich. Odbywają się one ze zboczy o deniwelacji minimum 200m lub za wyciągarką na holu gdzie pilot jest holowany minimum do tej wysokości. W praktyce wysokości te są znacznie większe. W locie pilot-uczeń doskonali swoje umiejętności pilotażu wyniesione z ETAPU I, poznaje techniki umożliwiające przyspieszanie wytracania wysokośći (uszy małe, duże), techniki stabilizacji paralotni w locie z wachania w osi poprzecznej i podłóżnej, techniki aktywnego sterowania ciałem oraz praktycznego wykorzystania speed systemu. W trakcie tego szkolenia poznacie trzy podstawowe techniki lądowania. Z tak zwanego esowania (od literki S), z ósemkowania (od cyfry 8) oraz dwuzakrętowe podejście (od literki U). Nauczycie się również startu odwróconego popularnie u nas zwanego „ALPEJKĄ”
Dodatkowo, jeśli tylko warunki na to pozwolą poznacie od strony praktycznej zasady lotów na żaglu oraz lotów termicznych. Jesteśmy przekonani, ba, pewni nawet że praktyka czyni mistrza. Dlatego podczas szkolenia do ETAPU II możecie latać tak długo jak warunki i oczewiście Wasza predyspozycja psychiczna i fizyczna pozwoli.
Szkolenie teoretyczne w wymiarze 4-5 godzin jest ostatnim elementem szkolenia do ETAPU II. W trakcie tego szkolenia poszerzając i rozwijając swoją wiedzę wyniesioną ze szkolenia z ETAPU I dowiecie się o sytuacjach niebezpiecznych, prawie lotniczym, zasadach korzystania z przestrzeni powietrznej i poznacie wiele innych ciekawych tematów związanych z paralotniarstwem. Uzyskacie również wszystkie informacje dotyczące egzaminów na ŚK i zostaniecie do tych egzaminów solidnie przygotowani.
Szkolenie do ETAPU II odbywa się na sprzęcie szkoły (paralotnia, uprząż, zapas, kask, wariometr, radio). Istnieje możliwość szkolenia na własnym sprzęcie jeśli posiada wszystkie niezbędne dokumenty jak karta paralotni, karta RSH.
Praktyczne porady
Przystępując do szkolenia ETAPU II pamiętajcie o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych, cienkich ale mocnych rękawiczek, zabierzcie ze sobą kurtki. Nawet latem, jeśli uda Wam się wykręcić pod podstawę chmury, temperatury będą niskie. Dobry krem z filtrem zawsze się przyda.