Skip to content

Etap I+II+III w Chorwacji

Etap I+II+III w Chorwacji published on
Kiedy:
maj 13, 2021 – maj 23, 2021 całodniowy
2021-05-13T00:00:00+02:00
2021-05-24T00:00:00+02:00
Gdzie:
Istria
Kontakt:
Wojciech Łuczyński
+48 662 148 367

Zostań pilotem paralotni i rozpocznij nową przygodę!

Zapraszamy na dwuetapowe łączone szkolenie do ETAPU 1+2 z elemenatmi 3 na które zabierzemy Cię do Chorwacji i Słowenii.

Jeśli marzysz o lataniu na paralotni to jesteś w dobrym miejscu. Wystarczy zaledwie 11 dni wolnego czasu by opanować techniki pilotażu, które umożliwią Ci wykonywanie samodzielnych i bezpiecznych lotów.

Stabilne i korzystne warunki meteorologiczne panujące na południu europy sprawiają, że to idealne miejsce do nauki latania. Wspaniałe, zróżnicowane tereny dają możliwość ćwiczenia lotów zarówno żaglowych jak i termicznych.

1+2
Dla kogo?

W szkoleniu w Chorwacji i Słowenii mogą wziąć udział osoby zupełnie początkujące, nawet takie, które dotąd nie miały kontaktu z paralotnią. W czasie 11 dniowego wyjazdu realizujemy cały program szkolenia etapu 1+2. Dlaczego kurs łączony? By przystąpić de egzaminów na pilota paralotni, musisz ukończyć oba etapy. Dzięki szkoleniu dwuetapowemu zdobywasz umiejętności potrzebne do samodzielnych lotów poświęcając na to zaledwie 9 dni.
Cena kursu obejmuje

Transport

zapewniamy transport busem z Polski i transport na miejscu

Zakwaterowanie

w komfortowych warunkach na półwyspie Istria

Sprzęt

komplet sprzętu dla każdego uczestnika (co rok kupujemy nowy)

Instruktorzy

szkolenie w bardzo małych grupach, maksymalnie 3os. na instruktora

Dlaczego Chorwacja i Słowenia?

Stabilne i korzystne warunki meteorologiczne panujące na południu europy, różnorodne kierunki wiatru oraz wspaniałe, zróżnicowane tereny, sprawiają że to idealne miejsce do nauki latania na paralotni.

Zakwaterowanie
Novigrad

W cenie kursu zapewniamy zakwaterowanie w bardzo komfortowych warunkach na półwyspie Istria w Chorwacji.

Transport
Transport busem z Polski

Zapewniamy transport busem z Polski oraz transport na miejscu.

wyjazd z Rybarzowic, gdzie można zostawić własny samochód

Przebieg kursu etap 1+2

Nasz 9 dniowy intensywny, dwuetapowy kurs łączony 1+2 pozwoli Ci w zaledwie 9 dni zrealizować pełny program dwuetapowego szkolenia paralotniowego *
Dzień 1

Przejazd do Chorwacji do miejscowości Novigrad, około 10-12 godzin. Na miejscu spędzamy 9 dni intensywnie wypełnionych lataniem. Dzięki szkoleniu w bardzo małych grupach możemy zaoferować niemal indywidualne podejście do pilota. W kursie może wziąć udział maksymalnie 5-6 osób, na których przypada 2 instruktorów. To sprawia, że od początku szkolenia możecie poczuć przyjacielską atmosferę, bez nadęcia, bez fajerwerków. Po prostu ruszacie bezpiecznie na nową przygodę, tym razem w powietrze.

Dzień 2-5

Naukę latania na paralotni rozpoczynamy wprowadzeniem teoretycznym mającym na celu przybliżenie zasad związanych z uprawianiem paralotniarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa, które mają na celu wyeliminowanie zagrożeń w trakcie szkolenia, a następnie przydzieleniem kompletnego sprzętu na cały okres szkolenia.

Kolejny krok to zajęcia praktycznej obsługi paralotni mające na celu przygotowanie ucznia pilota do startu i w konsekwencji do lotu. Zajęcia te prowadzone są na terenie płaskim lub lekko pochyłym. Te zajęcia wymagają najwięcej energii i należy się do nich dobrze przygotować. Zapas wody, batoniki energetyczne, owoce (banan) to podręczny niezbędnik. W trakcie tych zajęć nauczycie się:

przygotowania paralotni do startu. Do czynności z tym związanych należy uporządkowanie linek, taśm nośnych i czaszy paralotni zgodnie z wyznaczonym kierunkiem rozbiegu,
wynoszenia czaszy paralotni nad głowę
wykonywania rozbiegu z paralotnią, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania zadanego kierunku
kontroli paralotni w trakcie rozbiegu. Wyczucie, bez obserwacji wzrokowej, w którym miejscu nad głową znajduje się paralotnia, jest kluczem do prawidłowych reakcji. Te zaś są niezbędne do realizacji bezproblemowego i bezpiecznego startu
klarowania linek i taśm paralotni do przenoszenia sprzętu na krótkim odcinku

Umiejętność kontroli paralotni na ziemi to jeden z najważniejszych elementów, które pilot paralotni powinien opanować. Kładziemy na opanowanie tej umiejętności ogromny nacisk.

Po opanowaniu podstaw, będziesz gotów do pierwszego samodzielnego lotu

Przed nami pierwsze loty ze wzgórza o deniwelacji (różnica wysokości między miejscem startu a lądowiskiem) 120 m. Otwarta przestrzeń, komfortowe startowisko oraz rozległe pola poniżej zapewniają dużo miejsca do lądowania. To wszystko sprawia, że miejsce to jest wymarzone dla uczniów. Można tam poczuć prawdziwą esencję lotu swobodnego i ćwiczyć loty przez kolejne dni.

Nie musisz obawiać się ciągłego i żmudnego podchodzenia pod górę!

Warto nadmienić, że w przeciwieństwie do większości szkół paralotniowych prowadzących szkolenia w górach w Polsce nie będziesz podchodził ze sprzętem pod górę. Ze względu na dużą deniwelację po każdym locie transport na start zapewniamy busem szkoły. OD PIERWSZEGO LOTU!!! (dotyczy lotów na wzgórzu treningowym). Dzięki temu możesz wykorzystać czas na to co najważniejsze czyli latanie. Duża deniwelacja sprawia, że każdy lot jest dość długi i trwa aż kilka minut, w trakcie których możemy spokojnie i bez pośpiechu, metodycznie nauczyć Cię praktycznie sterować paralotnią. Pamiętaj, wysokość w lotnictwie NIE JEST Twoim WROGIEM:)

W trakcie lotu uczycie się:

sterować paralotnią w powietrzu
zmieniać prędkości lotu
wykonywać zakręty 90-180-360 stopni
korygować znoszenia przez wiatr
precyzyjnie podchodzić do lądowania z kontrolą kąta szybowania
lądować w wyznaczonym obszarze
aktywnie sterować ciałem

Ponadto:

poznacie trzy podstawowe techniki lądowania (z esowania, ósemkowania oraz dwuzakrętowe)
nauczycie się również startu odwróconego popularnie u nas zwanego „ALPEJKĄ”

Warunkiem ukończenia etapu I jest wykonanie około 20 samodzielnych lotów (około 4 dni lotnych).

Pilot-uczeń wyposażony jest w radio, dzięki czemu od samego początku przez cały okres szkolenia praktycznego ma łączność z instruktorami prowadzącymi zajęcia, którzy w każdym locie nadzorują manewry ucznia podając odpowiednie komendy. Instruktorzy są zarówno na starcie jak i na lądowisku. Nawet przez moment żaden z nich nie spuszcza z pilota oczu. Każdy lot ucznia pilota jest pod bacznym nadzorem instruktora zarówno w trakcie startu, odlotu z miejsca startu, w locie, na podejściu do lądowani i w trakcie przyziemienia.
Dzień 5-10

Nadszedł czas by wprowadzić w życie to czego się nauczyłeś. Przystępujemy do lotów wysokich.

Przed nami codzienne starty ze wzgórz w Chorwacji, Słowenii ewentualnie Włoch. Latamy w wielu lokalizacjach zależnie od warunków pogodowych. W trakcie kolejnych dni uczeń poznaje nowe techniki pilotażowe oraz doskonali te poznane już w pierwszych dniach szkolenia:

umożliwiające przyspieszanie wytracania wysokości (uszy małe, duże)
stabilizacji paralotni w locie z wahania w osi poprzecznej i podłużnej
aktywnego sterowania ciałem*
praktycznego wykorzystania speed systemu
trzy podstawowe techniki lądowania (z esowania, ósemkowania oraz dwuzakrętowe)*
startu odwróconego popularnie u nas zwanego „ALPEJKĄ”*

Etam II to minimum 10 lotów wysokich. Jeśli tylko pogoda pozwoli zrobisz ich więcej. Mało tego. Jeśli będziesz gotów (ocena leży nie tylko po naszej stronie) to będziesz mógł latać w termice i na żaglu, czyli w praktyce wykorzystywać różne formy prądów wznoszących po to by latać wyżej, dłużej, bezpieczniej (Etap III). Ten nalot przyda Ci się bardzo. By przystąpić do egzaminu na ŚK PG pilota należy mieć minimum 30 lotów i 3 godziny łącznego nalotu. To ważne. Wszak Twój nalot to Twoje doświadczenie. Twoje doświadczenie to Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o tym.
W lotnictwie nie chodzimy na skróty!

Zajęcia praktyczne uzupełnione są zajęciami teoretycznymi

w wymiarze około 10 godzin (dwa Etapy) zgodnie z programem zatwierdzonym i opublikowanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Szczegółowy program znajdziesz w zakładce Program Szkoleń. W zakładce dla Pilota znajdziesz darmowy Skrypt PDF do pobrania, opracowany przez Zbyszka Gotkiewicza.

Poruszane zostają między innymi zagadnienia takie jak:

zasady bezpieczeństwa
budowy i obsługi sprzętu paralotniowego
meteorologi i praktycznej umiejętności oceny warunków meteo
aerodynamiki
sytuacji niebezpiecznych
prawa lotniczego
zasad korzystania z przestrzeni powietrznej
łączności
nawigacji

i wszystkiego tego co Was zainteresuje a na co będziemy znali odpowiedź:)

Poszerzone zajęcia teoretyczne zawierają zagadnienia zgodnie z zatwierdzonym programem przez prezesa ULC. Poznacie też wiele innych ciekawych tematów związanych z paralotniarstwem.

Na zakończenie otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu, po którym będziesz mógł przystąpić do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni (ŚK) – oficjalnego dokumentu wystawianego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) uprawniającego nas do latania na paralotniach. Zostaniecie do egzaminów solidnie przygotowani.

Ponieważ na wyjeździe mieszkamy razem, jemy razem, macie niepowtarzalną szansę na zadawanie nieograniczonych ilości pytań przez cały dzień i okres szkolenia. Wraz ze Zbyszkiem Gotkiewiczem, autorem kultowej książki „Suma Wszystkich Błędów w Paralotniarstwie” zawsze chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ale przez ponad tydzień wspólnego przebywania nie można żyć tylko lataniem.
Dla nas latanie to jest ŻYCIE, ale ŻYCIE to nie tylko latanie:)

Dobra kuchnia której jestem miłośnikiem, wspólne opowieści przy stole, kolacja nad morzem, wino….czy coś nas ogranicza? To szkolenie to nie obóz kondycyjny (chociaż czasami go przypomina:)
To szkolenie to wielka PRZYGODA, nie tylko w powietrzu.

* Szkolenie zostanie zrealizowane pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych, tzn. minimum 7-8 dni lotnych.

Jeśli warunki pozwolą, poznasz elementy etapu 3

Dodatkowo, jeśli tylko warunki na to pozwolą poznacie od strony praktycznej zasady lotów na żaglu oraz lotów termicznych

Zróżnicowane górskie tereny do ćwiczeń lotów dają szerokie możliwości doskonalenia techniki. Nasze motto to „Uczymy Latać” i to jest prawda. Z nami naprawdę uczysz się latać, nie zlatywać.

Możesz zadawać pytania bez ograniczeń

Ponieważ mieszkamy razem, macie niepowtarzalną szansę na zadawanie nieograniczonej ilości pytań przez cały dzień i okres szkolenia.

Szkolimy na nowych paralotniach

Kursy przeprowadzamy na nowych paralotniach NEMO 4, nowych uprzężach Dudka wyposażonych w nowe systemy ratownicze. Sprzęt szkoleniowy na wiosnę każdego roku jest wymieniany na nowy. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa oraz maksimum komfortu użytkowania.
Zapewniamy komplet sprzętu dla każdego ucznia

W cenie kursu każdy pilot zostaje wyposażony w skrzydło i komplet potrzebnego sprzętu. W skład kompletu wchodzi paralotnia Nemo4, uprząż Disco, RSH (Ratowniczy System Hamujący), kask, radio, wariometr (na II ETAP). Nie musisz martwić się o ich zakup, tym bardziej, że najlepiej jest dokonać tego po kursie by dobrać coś indywidualnie pod siebie.

Skrzydło Dudek NEMO 4

Wybór modelu nie jest przypadkowy, skrzydło Dudek Nemo 4 to bardzo bezpieczne i wybaczające błędy skrzydło rekreacyjne polecane jako pierwszy zakup po ukończeniu kursu (szkolisz się więc na tym typie skrzydła na, którym będziesz latać w przyszłości). Dudek Nemo 4 to skrzydło, które pozwoli na bezstresowe loty w termice, holowania, przeloty, a nawet latanie z napędem a wrażenia z lotów zostaną z tobą na długo. Więcej informacji o Nemo 4 na stronie dudek.eu.
Doświadczeni instruktorzy / grupy max 5-6 osobowe

Na szkolenie pojedzie z Wami dwóch naszych instruktorów.

WOJTEK ŁUCZYŃSKI „TROLL”

Właściciel szkoły, instruktor paralotniowy i narciarski, pilot tandemowy, wieloletni instruktor i współwłaściciel najstarszej szkoły paralotniowej w Polsce. Kocha góry, wodę i wszelkie formy sportu z nimi związane.

ZBYSZEK GOTKIEWICZ

Kopalnia wiedzy o lataniu, czynny zawodnik z wieloma tytułami na koncie. Autor kultowej książki „Suma wszystkich błędów w para­lotniarstwie”, instruktor paralotniowy, pilot testowy Dudka, pilot tandemowy, paralotniowy obieżyświat.

TOMEK WESOŁOWSKI

Instruktor paralotniowy i snowboardowy, pilot tandemowy, zawodowo lata od 1997 roku, posiada dwie pasje paralotniarstwo i żeglarstwo. Kilka razy przepłyną Atlantyk, zwycięzca słynnych regat ARC (Wyspy Kanaryjskie – Karaiby).

Pozwolenie na szkolenie w Słowenii

Nasza szkoła posiada zezwolenie Słoweńskiej Civil Aviation Agency na prowadzenie szkoleń paralotniowych na terenie Słowenii.

Jako pierwsza i jedyna szkoła w Polsce zabieramy przyszłych pilotów na pełne szkolenia paralotniowe za granicę.

Jesteśmy Licencjonowanym Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego nr. 77RPS-10/2012/1

Cena wyjazdu nie zawiera

wyżywienia, (wyżywienie we własnym zakresie)
ubezpieczenia KL/NW oraz OC

KL i NW muszą być z opcją ratowniczą śmigłowcem. Takie ubezpieczenia są do kupienia na stronie np. www.finansowachata.pl. Kupno ubezpieczenia przez internet jest łatwe i wygodne, jeśli jednak ktoś miał by problem służymy pomocą.
Warunki uczestnictwa

Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest ukończenie 15 roku życia (zgoda rodziców lub opiekunów prawnych jeśli nie masz skończonych 18 lat), oraz wykształcenie minimum podstawowe.
Szkolimy w bardzo małych grupach

Ponieważ stawiamy na jak najwyższą jakość naszych szkoleń oraz na niemal indywidualne nauczanie, przyjmujemy na kursy ograniczoną ilość osób. W ramach jednego szkolenia może wziąć udział maksymalnie 5-6 pilotów, na których przypada aż dwóch instruktorów.

Dlatego o rezerwacji terminu decyduje kolejność zgłoszeń.